Ako si vybrať moto bundu?

Rovnako ako väčšina moto oblečenia aj motorkárske bundy Vám musia poskytnúť dostatočnú ochranu pri jazde na motocykli a zároveň sa v nej musíte cítiť dobre. Spravidla zásadným rozhodnutím býva, či voliť bundu koženú či textilnú - teda aký materiál moto bundy je najvhodnejší. Pri výbere moto bundy zohľadnite aj jej vybavenosť chráničmi, membránou, tepelnou vložkou, reflexnými prvkami či ventiláciou.

Rovnako ako väčšina moto oblečenia aj motorkárske bundy Vám musia poskytnúť dostatočnú ochranu pri jazde na motocykli a zároveň sa v nej musíte cítiť dobre. Spravidla zásadným rozhodnutím býva, či voliť bundu koženú či textilnú - teda aký materiál moto bundy je najvhodnejší. Pri výbere moto bundy zohľadnite aj jej vybavenosť chráničmi, membránou, tepelnou vložkou, reflexnými prvkami či ventiláciou.

Doba čítania 9 min.
Jan, redakcia Heureka.sk

Materiál

Podľa použitého materiálu môžeme motorkárske bundy rozdeliť na textilné a kožené. Na otázku, či zvoliť kožu alebo textil neexistuje jednoznačná odpoveď. Ak jazdíte na choppere alebo často cestujete na motorke do práce, nebude asi kožená kombinéza tá správna voľba. Naopak na pretekársky okruh nebude najvhodnejšie textilné oblečenie so zimnou vložkou. Koža je silný materiál, ktorý poskytuje dobrú ochranu pred vetrom a vďaka odolnosti voči treniu, je dokonalou voľbou pre výrobu motorkárskeho oblečenia. Ak dávate prednosť oblečeniu, ktoré je ľahké, praktické, popr. vodoodolné, sú lepšou voľbou textilné materiály. Výber medzi kožou a textilom je tiež záležitosťou emócií. Či už zvolíte kožu alebo textil, vždy je dôležitá nielen fyzická, ale aj psychická pohoda pri jazde.

U textilných búnd sa na trhu najčastejšie stretnete s označením Cordura®. Ide o jeden z najpopulárnejších produktov spoločnosti DuPont. Cordura® je veľmi pevný, odolný materiál, ktorý sa vyznačuje extrémnou pevnosťou a odolnosťou proti oderu. Tieto vlastnosti sú starostlivo sledované a kontrolované firmou DuPont a iba tie najkvalitnejšie materiály spĺňajúce príslušné kritériá môžu nosiť označenie Cordura® by DuPont. Cordura® je 2x odolnejšia než štandardný nylon, 3x odolnejšia ako polyester a 10x odolnejšia ako bavlnené plátno. Ak sa u moto bundy stretnete s označením Cordura® nejde ešte o úplne presnú informáciu. Väčšina výrobcov používa Cordura 500D alebo 600D. Ako kvalitnejšie potom môžeme označiť napr. Cordura 750D či 1000D.

Ak je bunda vyrobená z kože, ide najčastejšie o kožu hovädziu, byvoliu, koziu či klokaniu. Dôvodom obľúbenosti kože u jazdcov nie len bezpečnosť, ale tiež možnosť ušiť bundu priamo na mieru, veľmi tesnú, kedy sa kožená bunda prispôsobí a chrániče zostávajú na potrebných miestach. Žiadne príklopky vreciek či lemy rukávov sa Vám netrepotajú vo vetre, pretože kožená bunda Vás krásne obopne. Nevýhodou kože je zlá odolnosť proti dažďu. Krátky dáždik vydrží, ak však pôjdete dlhšiu dobu v prudkom daždi a nebudete mať pláštenku, kožená bunda namokne. V porovnaní s textilom je údržba kože komplikovanejšia.

Chrániče

Ak bunda obsahuje chrániče, ide obvykle o chrániče lakťov, ramien a chrbta. Chrániče bývajú vyberateľné, na lakťoch môžu byť navyše výškovo nastaviteľné, kedy si chránič prispôsobíte tak, aby Vám čo najlepšie sedel priamo na lakti. Chrbtový chránič býva penový, pre vyššiu bezpečnosť sa odporúča zakúpenie samostatného chrbtového chrániča. Všetky chrániče by mali byť certifikované s označením CE.

CE je označenie výrobku, ktoré znamená, že výrobok je v súlade s príslušnými požiadavkami stanovenými v harmonizovaných právnych predpisoch EÚ. Označenie CE neznamená, že výrobok bol vyrobený v Európskej únii, nejde o označenie pôvodu výrobku. CE nie je značka, preto ho nemožno nikde kúpiť ani označovať takto tovary, ktorých sa harmonizované predpisy netýkajú. Ak výrobca na svoj ​​tovar umiestni označenie CE, nesie zodpovednosť za zhodu výrobku so všetkými príslušnými požiadavkami stanovenými v harmonizovaných predpisoch EÚ.

Membrány

Pre náročnejších motorkárov je určité dôležité, aby ich oblečenie bolo nepremokavé - aby vlhkosť neprenikla k telu a zároveň aby bolo oblečenie priedušné. Takúto funkciu dokáže zabezpečiť membrána. Ďalšou dôležitou úlohou tejto vrstvy je vetruvzdornosť. Membrána je špeciálna vrstva, ktorá je svojou štruktúrou schopná prepustiť molekuly vodnej pary a zabrániť priechodu kvapkám vody. Z toho vyplýva, že sa u membrán stretávame s parametrami vodný stĺpec a priedušnosť. U bundy s voľne vloženou membránou je membrána vložená medzi vrchný materiál a odnímateľnou tepelnou vložku. Najznámejšími membránami u moto búnd sú Gore-tex, Sympatex či Reissa.

Prvé, čo asi každého napadne pri vyslovení slovka membrána je Gore-Tex. K všeobecným vlastnostiam membrány Gore-tex patrí trvalá nepremokavosť, vysoká priedušnosť, extrémna odolnosť voči mrazu, jedinečná odolnosť pri ohybe a mimoriadne dlhá životnosť. Membrána Gore-tex obsahuje viac ako 1,4 miliardy pórov na cm2. Sú cca 20 000x menšie ako kvapka vody, ale 700x väčšie ako molekula vodnej pary. Voda v kvapalnom skupenstve nemôže membránou Gore-tex preniknúť, voda v plynnom skupenstve áno. Goretexovú membránu môžu vo svojich výrobkoch používať len výrobcovia, ktorých výrobky spĺňajú vysoké kvalitatívne normy.

Sympatex je na rozdiel od Gore-texu neporézna membrána. Je tvorená blokmi kopolymérov: polyesterovým (vodoodpudivým) a polyeterovým (umožňujúce prienik vodnej pary). Voda nemôže presiaknuť zvonku, ale molekuly vodnej pary sú vylučované membránou von cestou fyziochemického procesu. Membrána Sympatex nemá póry, ktoré by mohli byť zanesené. Priedušnosť teda nie je obmedzená čiastočkami nečistoty alebo zvyškami pracieho prášku a to je jedna z jej najväčších predností. Sympatex je stopercentne vodotesný, stopercentne vetruvzdorný - neprenikne ním vietor a je extrémne priedušný.

Reissa membrána bola vyvinutá kórejskou firmou. K jej vlastnostiam môžeme zaradiť: odolnosť voči vode a proti vetru, dobrý odvod vlhkosti, stálosť tvaru a vlastností, trvalá funkčnosť. K výrobe tejto membrány je použitý špeciálny hydrofilny polyuretán. Zaisťuje nepriepustnosť pre vodu v kvapalnom stave a zároveň veľmi dobrú priechodnosť pre vodnú paru.

Tepelná vložka

Ak jazdíte na motocykli aj za chladnejšieho počasia, oceníte bundu s odnímateľnou tepelnou vložkou. Tá je s bundou zvyčajne spojená zipsom, poprípade gombíkmi. V lete ju jednoducho vyberiete a máte tak bundu vhodnú pre celoročné využitie. V súčasnej dobe niektorí výrobcovia nahrádzajú tepelné vložky špeciálnym textilným materiálom s názvom Outlast.

Outlast bol pôvodne vyvinutý pre použitie v kozmickom priestore, dnes je však používaný predovšetkým v odevnom priemysle. Vlastníkom ochrannej známky je americká firma Outlast Technologies, Inc. Outlast je materiál, ktorý Vás bude udržiavať vo Vašej prirodzenej teplote. Dokáže do seba z tela absorbovať telesnú teplotu a v prípade potreby ju neskôr vracať späť. Zjednodušte povedané - nie je Vám ani zima, ani príliš horúco, ale tak akurát.

Na čo ďalšie by ste mali pri nákupe moto bundy myslieť?

Pri nákupe moto bundy by ste nemali zabudnúť na vybavenosť bundy reflexnými prvkami. Reflexné prvky zlepšujú viditeľnosť motorkárov a zvyšujú ich bezpečnosť v cestnej premávke, najmä za zníženej viditeľnosti (noc, hmla, sneženie atď.). Niektoré bundy navyše obsahujú reflexné poťahy na prilbu alebo vestu. Zipsy na kvalitných bundách sa nezaobídu bez ochrany proti vniknutiu vody dovnútra (tzv. labyrint). Vrecká môžu mať nepremokavé zipsy a v zadnej časti sú bundy vybavené zipsom pre spojenie s nohavicami. V horúcich letných dňoch oceníte ventiláciu – zvyčajne býva v prednej a zadnej časti (oblasť pŕs a lopatiek), u textilných búnd je riešená pomocou zipsov, u kožených búnd tiež perforovanou kožou. Aby Vám bunda dokonale padla a nedochádzalo k posúvaniu chráničov, mávajú bundy pásiky pre nastavenie šírky a to na rukávoch, v páse a na bokoch.

Ako poznáte, že Vám bunda sedí?

Bundu posudzujte vždy ako by ste sedeli na motocykli. Na motocykli určite nemáte ruky pozdĺž tela, takže ich predpažte ako by ste práve mali ruky na riadidlách. Pri natiahnutí rúk vpred je najlepšie, aby Vám rukávy končili v oblasti zápästia, u zápästných kostičiek. Ak by ste si totiž zvolili dlhšie rukavice, ktoré sú určené cez rukávy bundy, dlhé rukávy by Vás po nasadení rukavíc tlačili! Verte, že pri dlhšej jazde by to bolo nepríjemné. Chrániče na lakťoch musia pevne sedieť. Toto je možné docieliť pomocou pásikov, ktoré sú na bundách našité a slúžia pre úpravu šírky rukávov. V niektorých bundách je možné chránič tiež posunúť vo vnútri a to tým, že ho vložíte do iného vrecka. Buďto nižšie, alebo vyššie. Rovnako ako na lakťoch, musia chrániče sedieť na ramenách. Tie by mali byť ľahko vytočené dopredu, v smere jazdy.

Ako sa starať o motorkárske bundy?

Pri starostlivosti o bundy dodržujte výrobcom stanovené pokyny. Pred praním alebo čistením odevu vyberte protektory. Zvyčajne sa výrobok môže prať v práčke do maximálnej teploty 30 ° C, najlepšie ho perte v ruke, v teplej mydlovej vode. U textilných búnd nezabúdajte na pravidelnú impregnáciu, ktorá zlepší ich vodoodolnosť. Pri starostlivosti o kožené bundy používajte príslušné spreje, mazadlá na kožu a pod. Znečistenie na bunde odstránite vlhkou handričkou, v prípade väčšieho znečistenia mydlom na kožené výrobky. Kožené oblečenie nikdy nesušte na radiátoroch a skladujte mimo dosahu slnečných lúčov.

Autorom nákupného poradcu je www.motozem.sk.